Fejtetű
Szabad szemmel alig látható, kb. 3-4 mm nagyságú, ovális alakú, szárny nélküli, élősködő rovar, amely a hajon és a szőrzettel borított területeken telepszik meg. Közvetlenül a fejek érintkezésével terjed, a személyes használati tárgyak (fésű, sál, sapka, ágynemű) ritkán közvetít. Elsősorban a fülek melletti, illetve mögötti területet és a nyakszirtet kell gondosan átvizsgálni. A fejtetvesség nem függ az egyén higiénés viszonyaitól. A tetű petéje a fehér serke, korpától való elkülönítése nem könnyű, de a serkét kézzel nem lehet leseperni, míg a korpát igen. Az élő serke a két köröm között összenyomva pattanó hangot ad, míg az elpusztultaknál vagy a kikelteknél ez már nem tapasztalható.
Recept nélkül kaphatóak a tetűellenes szerek a patikákban: Pedex, Hedrin, Paranit, Neemoxan, Neem, Nittyfor, Nyda. Ezeket a rajtuk lévő utasítás alapján kell használni, sajnos nem minden serke pusztul el a kezelés hatására, így a serkéket egyesével le kell húzni minden hajszálról. A tetű közvetlenül a haj tövére rakja a serkéit, amelyek a haj növekedésével távolodnak a fejbőrtől, ez alapján megállapítható, hogy mikor történt a fertőződés. A tetvességet elkapni nem szégyen, bárkivel megeshet, de ha aegyáltalán nem vagy nem megfelelően kezelik, akkor az már szégyen.
Tetvesség megelőzésre alkalmas szerek: Rausch tetű-stop krém, Parasidose permet, Picksan tetűstop,Lice Free Zone
Mossunk ki minden ruhát, ágyneműt, kabátot, sálat, plüss és gyapjú állatot, babát minimum 60°C-on. Ami nem mosható, vagy nem ilyen magas hőmérsékleten, azt egy zacskóban egy napra tegyük a mélyhűtőbe.
Bútorhuzatokat, szőnyegeket, autóüléseket alaposan porszívózzuk ki, a porzsákot használat után dobjuk ki.